En extern sponsor klev in och möjliggjorde övergången till Umeå IK. Nu leder Nicole Robertson skytteligan, laget toppar tabellen – och anfallaren utses till månadens spelare i Elitettan.

Amerikanskan Nicole Robertson har ett starkt facit i Elitettan sedan tidigare. Redan säsongen 2022 öste hon in 25 mål på 26 omgångar för Uppsala. I fjol blev det elva mål för Eskilstuna och sju omgångar in på säsongen 2025 har 28-åringen redan stått för nio fullträffar i Umeå IK:s tröja.

Nu utses hon till månadens spelare i maj, ett pris som delas ut i samarbete mellan Expressen och Elitfotboll Dam.

“Sex mål under maj månad och leder seriens skytteliga med nio fullträffar totalt. Stod för ett hattrick i mötet med Sunnanå och är en stor nyckelspelare för Umeå som leder serien”, lyder juryns motivering.

Men faktum är att flytten till Umeå var långtifrån självklar inför årets säsong, något som Västerbottens-Kuriren tidigare berättat om.

Det var nämligen en extern samarbetspartner till spelaren som möjliggjorde värvningen.

– Vi fick möjlighet att värva henne redan i våras (våren -24) men då var det tillsammans med ytterligare en spelare i paketet. Redan då var det en extern sponsor som skulle gå in. Men jag var inte intresserad av spelare nummer två så då föll det, har Umeås sportchef Jörgen Crovin berättat för VK.

– Nu ställde jag frågan till agenten och Nicole var tillgänglig. Men det var ingen paketlösning nu och den externa partnern var fortfarande med så då hamnade vi i en helt annan sits.

Så långt har värvningen slagit minst sagt väl ut för Umeå IK. Om en vecka spelar laget sin nästa match i Elitettan då de ställs mot jumbon Gamla Upsala på bortaplan.

Se Nicole Robertsons tre mål mot Sunnanå här!

Se alla matcher från Elitettan på Expressen! 

FAKTA

Månadens spelare i maj

Nicole Robertson, Umeå IK

Motivering: Sex mål under maj månad och leder seriens skytteliga med nio fullträffar totalt. Stod för ett hattrick i mötet med Sunnanå och är en stor nyckelspelare för Umeå som leder serien.

Övriga nominerade:

Julia Ragnarsson, IK Uppsala

Motivering: Lagkapten som leder sitt lag i toppstriden där de har tre poäng upp till serieledning. Visar mer och mer av sina offensiva kvaliteter och ligger bakom mycket i Uppsalas anfallsspel. 

Felicia Rogic, Eskilstuna United

Motivering: Återvände till Eskilstuna som en riktig prestigevärvning inför säsongen och har kommit igång på allvar under maj månad. Gjorde hela fyra av fem mål mot Örebro och sedan ett till i omgången efter.